Ostrzeżenie hydrologiczne: Wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Zalewie Szczecińskim i Odrze
Kto może nad morze - Spis treści
BPH Gdynia ostrzega przed niebezpiecznym wzrostem poziomów wód na Zalewie Szczecińskim i rzece Odrze. W związku z prognozowanymi warunkami meteorologicznymi, mieszkańcy oraz osoby przebywające na zagrożonym obszarze proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności.
Intensywne opady śniegu w województwie zachodniopomorskim – IMGW ostrzega!
Szczegóły ostrzeżenia:
- Zjawisko: Wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych
- Stopień zagrożenia: 2 (średni)
- Okres ważności: do godziny 14:00 dnia 21 listopada 2024 r.
- Obszar: Zalew Szczeciński, Odra od Gryfina do ujścia (woj. zachodniopomorskie)
- Przebieg zjawiska: Prognozowany silny wiatr z sektora północnego oraz wysokie napełnienie Bałtyku (531 cm) powodują wzrost poziomów wody na Zalewie Szczecińskim i w ujściu Odry. Poziomy wód wejdą w strefę stanów wysokich, z możliwością lokalnego przekroczenia stanów ostrzegawczych.
- Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%
Przyczyny wezbrania
Silny wiatr z północy oraz wysoki poziom Bałtyku wpływają bezpośrednio na podnoszenie się poziomu wód w rejonie Zalewu Szczecińskiego i dolnym odcinku Odry. Zjawisko to nazywane jest tzw. cofką, gdzie woda z Bałtyku wpychana jest w głąb lądu, prowadząc do gwałtownych wzrostów poziomu rzek i zbiorników wodnych. Tego typu sytuacje szczególnie zagrażają obszarom nisko położonym, gdzie ryzyko podtopień jest największe.
Potencjalne zagrożenia:
- Podtopienia terenów przybrzeżnych: Mieszkańcy rejonów nadbrzeżnych, w szczególności w Gryfinie, Policach, Świnoujściu oraz innych miejscowościach wzdłuż Odry, powinni przygotować się na możliwość podtopień.
- Utrudnienia w transporcie: Podwyższony poziom wód może wpłynąć na funkcjonowanie dróg, mostów oraz przepraw promowych w regionie.
- Zagrożenie dla infrastruktury: Woda może zagrażać obiektom infrastrukturalnym, takim jak wały przeciwpowodziowe, porty oraz systemy melioracyjne.
- Zagrożenie zdrowia i życia: Silne prądy wodne i wzrost poziomu wód stanowią zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych.
Zalecenia dla mieszkańców:
- Unikanie przebywania w pobliżu wody: Nie zbliżaj się do brzegów rzek i Zalewu Szczecińskiego. Silne prądy mogą być niebezpieczne.
- Zabezpieczenie mienia: Mieszkańcy terenów zagrożonych podtopieniami powinni zabezpieczyć swoje domy, piwnice i sprzęty przed zalaniem.
- Śledzenie komunikatów: Regularnie sprawdzaj aktualizacje ostrzeżeń hydrologicznych oraz meteorologicznych.
- Unikanie podróży: Jeśli to możliwe, ogranicz przemieszczanie się w rejonie zagrożonym, szczególnie wzdłuż dolnej Odry i Zalewu Szczecińskiego.
- Współpraca z władzami lokalnymi: W przypadku wezwania do ewakuacji postępuj zgodnie z instrukcjami służb ratunkowych.
Działania władz lokalnych i służb
Władze lokalne w województwie zachodniopomorskim pozostają w gotowości, by zminimalizować skutki wezbrania. Służby hydrologiczne monitorują poziomy wód w czasie rzeczywistym. W niektórych miejscach wprowadzono dodatkowe środki zabezpieczające, takie jak uszczelnianie wałów przeciwpowodziowych.
Uwagi końcowe:
W przypadku zmian w prognozach meteorologicznych lub hydrologicznych ostrzeżenie może zostać zaktualizowane. Zaleca się śledzenie komunikatów BPH Gdynia oraz lokalnych służb odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe.