32. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz – Pamięć o ofiarach katastrofy
„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” – te słowa Wiesławy Szymborskiej, wyryte na jednej z tablic upamiętniających ofiary katastrofy promu MF „Jan Heweliusz”, przypominają, jak ważne jest zachowanie pamięci o zmarłych. 14 stycznia 2025 roku mija 32. rocznica tragicznego wypadku, który wstrząsnął Polską i całym światem.
Tego dnia, w Świnoujściu, delegacja 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, środowisk związanych z gospodarką morską, rodziny ofiar oraz mieszkańcy miasta oddali hołd tragicznie zmarłym, składając wiązanki kwiatów pod pomnikiem „Tym którzy nie powrócili z morza”. O godzinie 09:00 w Świnoujściu rozbrzmiały syreny statków i jednostek pływających cumujących w porcie.
https://www.youtube.com/watch?v=W5Jm2r-KUKk
Prom MF „Jan Heweliusz” zatonął 14 stycznia 1993 roku na Morzu Bałtyckim podczas rejsu z Świnoujścia do Ystad w Szwecji. W trakcie tragicznego zdarzenia panował sztorm o sile 12 stopni w skali Beauforta, a prędkość wiatru osiągała 160 km/h. Prom przewrócił się na burtę, a następnie zatonął, znajdując się około 15 mil morskich od przylądka Arkona na niemieckiej wyspie Rugia. W katastrofie zginęło 55 osób – 20 marynarzy i 35 pasażerów. Uratowano tylko 9 osób.
W 32. rocznicę tego tragicznego wydarzenia, mieszkańcy Świnoujścia oraz przedstawiciele służb morskich ponownie oddali hołd ofiarom, przypominając, jak wielką cenę płacą ludzie morza za swoją służbę. Uroczystość upamiętniająca ofiary katastrofy jest symbolem szacunku i pamięci, która nie zgaśnie mimo upływu lat.
Info foto: Marynatka Wojenna