Nowe zasady obliczania ekwiwalentu za urlop od 2025 roku – co się zmienia?
Od lutego 2025 roku pracowników w Polsce czeka ważna zmiana! Wprowadzenie nowego dnia wolnego – Wigilii Bożego Narodzenia – wpłynęło na współczynnik ekwiwalentu za urlop.
Kto może nad morze - Spis treści
Dlaczego współczynnik ekwiwalentu się zmienia?
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oblicza się na podstawie liczby dni pracujących w danym roku. Ponieważ od 2025 roku 24 grudnia będzie dniem wolnym, zmienia się całkowita liczba dni roboczych, co wpływa na współczynnik ekwiwalentu.
Nowy współczynnik ekwiwalentu wynosi 20,75 i jest niższy niż w 2024 roku.
Jak to wpływa na pracowników?
Niższy współczynnik oznacza, że ekwiwalent za każdy niewykorzystany dzień urlopu będzie nieco niższy niż w poprzednich latach. Ma to szczególne znaczenie dla osób zmieniających pracę, odchodzących na emeryturę lub tych, którzy nie wykorzystali całego urlopu.
Nowe zasady obliczania ekwiwalentu za urlop od 2025 roku
- Pełny etat – współczynnik 20,75
- 3/4 etatu – współczynnik 15,56
- 1/2 etatu – współczynnik 10,38
- 1/3 etatu – współczynnik 6,85
- 1/4 etatu – współczynnik 5,19
Warto pamiętać, że do obliczania ekwiwalentu stosuje się współczynnik obowiązujący w danym roku, nawet jeśli urlop pochodzi z poprzedniego okresu.
Czy ekwiwalent za urlop jest obowiązkowy?
Tak! Pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop tylko wtedy, gdy pracownik nie może go wykorzystać z powodu rozwiązania umowy o pracę. Jeśli natomiast pozostaje w zatrudnieniu, pracownik powinien wykorzystać urlop w naturze.
🔹 Czy uważasz, że zmiana współczynnika jest korzystna dla pracowników? Podziel się swoją opinią w komentarzu!