Euro w Polsce? Zdecydowana większość Polaków mówi „nie”!
Społeczne nastroje kontra europejskie zobowiązania
Kto może nad morze - Spis treści
Czy Polska powinna przyjąć euro? Choć jesteśmy członkiem Unii Europejskiej już od 2004 roku i formalnie zobowiązaliśmy się do wprowadzenia wspólnej waluty, to zdecydowana większość Polaków wciąż nie chce rezygnować ze złotego. Aż 74% respondentów w badaniu Ariadna opowiedziało się przeciw euro. Tylko 26% jest „za”.
Czy boimy się utraty suwerenności?
Wyniki badania pokazują, że opór wobec euro nie wynika tylko z obaw ekonomicznych. Dla wielu Polaków wspólna waluta to także symbol rezygnacji z niezależności finansowej. W debacie publicznej pojawiają się argumenty o możliwym wzroście cen, utracie kontroli nad polityką pieniężną oraz uzależnieniu od decyzji Europejskiego Banku Centralnego.
Młodzi i starsi nie chcą zmian – euro łączy pokolenia?
Zaskakujące może być to, że nie tylko osoby starsze są przeciwnikami euro. Również spora część młodszych Polaków (do 34. roku życia) nie chce zmiany waluty. Czy to oznacza, że euro nie przemawia już nawet do młodego pokolenia, które miało być naturalnym promotorem europejskiej integracji?
Polityka dzieli, waluta też
Różnice są też widoczne na linii partyjnej. Wśród wyborców PO euro ma większość poparcie – 52%. W elektoracie PiS – tylko 8%. Ta statystyka tylko potwierdza, że kwestia euro w Polsce jest nie tylko ekonomiczna, ale i głęboko polityczna.
Czy Polska przyjmie euro? Patrząc na aktualne nastroje społeczne – nieprędko. Choć temat powraca w debatach co kilka lat, to bez wyraźnego poparcia społecznego żaden rząd nie zdecyduje się na tak ryzykowny krok.